Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování

Lilie pro pěstování potřebuje nezbytně chlad, dostatek prostoru a teplotu ne vyšší než 18°C. Dále však také potřebuje jasné a rozptýlené světlo a především hojné zalévání. Když začnou její listy žloutnout, zalévání pozorně snižujeme. Lilie se na jaře prostřednictvím cibulek vysazuje do květináče, které se zahrnou zemí. Uchovávají se ve vlhku až do objevení prvních výhonků, pak se umisťují na dobře osvětlené místo.
Lilie kvetou ve všech barvách kromě modré od června do září. Jsou různě vysoké, dle druhu od 30 cm až po 150 cm a mají různé nároky na pěstování.
Půda by měla být kyprá, ne přemokřená. Vápenitou půdu potřebují martagon hybridy a lilie bělostná, kyselou půdu orientální hybridy. Při nákupu cibule je nutné pečlivě zjistit nároky dané odrůdy na půdu.
Lilie sázíme v září a říjnu do hloubky asi 20 cm. Výjimkou je lilie bělostná. Sázíme ji už v srpnu a velmi mělce (pouze do 3 cm).
Na dno jamky dáme písek jako drenáž. Rostliny nesnášejí přemokřené půdy. Na zimu místo posypeme vrstvou kompostu. Na jaře se začne vyvíjet olistěná lodyha.
Během květu odstraňujeme odkvetlé květy. Na podzim není nutné cibule z půdy vyndávat. Vydrží na jednom místě 3 roky nebo i 40 let, záleží na druhu.

lilie2.jpg

Množení lilií je možné mnoha způsoby:

  • Semeny
  • Pacibulkami
  • Šupinami
  • vedlejšími cibulemi
     

Pěstování v květináči

Řada druhů menšího vzrůstu je vhodná i pro pěstování v květináči. Do většího květináče můžeme umístit i více cibulek (asi tak 10 cm od sebe). Přes zimu schováme do nevytápěné místnosti nebo i do sklepa. Jak se na jaře objeví výhony, můžeme je dát ven. V květináči lilie nepřesazujeme každý rok jen přihnojujeme a přesadíme až je jich v květináči moc.